Tipy a triky na cestování letadlem

 

Nebojte se cestovat a prožívat tak neuvěřitelné pocity z poznávání nových věcí.

Létal jsem většinou v zimě na závody RedBull Crash Ice a také v létě na dovolenou.

Každý asi ví, že přes bezpečnostní kontrolu můžete pronést jen velmi malé množství tekutin v malých flaškách, sotva na jedno loknutí (což je zbytečný plast a za to to nestojí). Teď už ale více lidí zjistilo, že si přes letištní kontrolu mohou pronést prázdnou lahev a natočit si ji z pítka za kontrolou. Vyhnout se tak nákupu malé půl litrové flašky za nesmyslné peníze. Na kratší lety si s sebou můžete vzít i nějakou svačinu s sebou, ale buďte trochu ohleduplní ke spolucestujícím. Rohlík s česnekovou pomazánkou by asi někomu mohl cestu vedle Vás trochu otrávit. Osobně preferuji lety, kde je jídlo v ceně, třeba tousty od KLM (národní letecká společnost Nizozemska) jsem si zamiloval. Když ale vím, že jídlo v ceně nemám, sáhnu po jablku nebo nějakým dobrým toustu od mamky.

Další věcí je nástup do letadla a volba příručního zavazadla

Do letadla se snažím brát co nejméně věcí, ale ne na úkor mého pohodlí. Na delší lety, například pětihodinové a víc, si v zimě beru k sobě i kraťasy, abych se do nich mohl na palubě převléct, když je horko tak se zbytečně nepařím. V opačném případě mám u sebe i bundu, kdyby náhodou byla v letadle zima, abych se mohl přiobléct. U většiny leteckých společností si ale můžete půjčit polštář i deku, takže o teplo a pohodlí není v letadle nouze. Do letadla lezeme podle velikosti příručního zavazadla. Jednou jsem si vzal velký kolečkový kufr na palubu a už to víckrát neudělám. Navíc mi přijde, že většina lidí nepochopila význam slova příruční a pak při ,,skládání“ zavazadel do úložných prostor používají hrubou sílu a když to nejde silou, tak to půjde ještě větší silou ne? Přeci to tam nějak narvu. Já volím menší batoh a mám v něm věci, o které se nemusím bát, že by jim někdo ublížil. Křehké suvenýry dám buďto před sebe do kapsy, nebo v nějaké tašce (osvědčil se mi síťovaný baťůžek) před sebe pod nohy. Do letadla lezu mezi posledními, ideálně jako poslední, abych si mohl vybrat ještě z volných míst. Když však víte, že let bude plný, je naopak lepší tam být, co nejdříve, abyste nemuseli mít příruční zavazadlo pod nohami.

Volba místa

Na kratších letech se vyplatí sedět u okna, abyste se mohli kochat pohledem. Ale na těch delších sedím radši do uličky, můžete si odejít, kdy chcete a pokud vedle vás sedí někdo obratnější, tak vás přeleze, když budete zrovna spát. Na delších letech bych se vyhnul místu u dveří, je tam chladněji a trochu na vás potáhne.

pexels-photo-443430

 

Delší přestupy, ale ne tak dlouhý, abyste stihli opustit letiště

Na větších letištích naleznete nějakou hezkou odpočívárnu, kde si najdete svůj relaxační koutek. Pokud potřebujete pracovat, určitě je na letištích někde pultík se zásuvkami a zesílenou Wi-Fi. Nám se podařilo při osmihodinovém přestupu najít koutek s herními konzolemi a skoro nám to uletělo.Takže vždy si hlídat odkud a kdy to letí, ehm ne kdy to letí, ale kdy vy máte jít na palubu!!! Tzv. boarding time.

Jak ušetřit, nakupování přes slevové portály

Hledám přes Letušku nebo Skyscanner, většinou potřebuji přesné časy, takže nemůžu moc spekulovat. Ale dá se ušetřit, hlavně při opakovaném hledání letenek je dobré mazat historii v prohlížeči. Existuje plno skupin na Facebooku (různé cestovatelské skupiny), kde lidé nabízejí levnější letenky, které například nevyužijí. Další internetové portály, kde můžete najít letenky levněji jsou Honzovy letenky nebo Kiwi.

Letiště

Létám zatím jen z Prahy, odjinud se mi to ještě nevyplatilo. Je to taky tím pevným termínem. V Praze jdou rychle dopředu a už jsme takřka na západní úrovni, takže velký palec nahoru pro Prahu! Odkud můžete také létat, tak jsou letiště v Ostravě, hodně lidí také létá z Katovic či Vratislavi (Wrocławi).

pexels-photo-358220

článek napsal @kosnarvaclav96