Objevovaní s Terkou: Durch až na Slovensko

Jelikož mi nynější situace neumožňuje létat do vzdálenějších krajin, rozhodla jsem se, že o něco víc poznám krajinu tady u nás, v Česku. Začala jsem tedy procházet mapu a vyhledávat místa, která nejsou až tak vzdálená mému domovu. 

O chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat jsem slyšela naposledy v zeměpisu na základní škole. A pak padl první špendlík na mapu, konkrétně na vyhlídkové okno DURCH. Tento masivní dřevěný kousek navrhl architekt Zdeněk Fránek a ve spolupráci s firmou Jánošík, která dole pod kopcem vyrábí okna, jej realizoval. Projekt byl zrealizován v roce 2018 a mezi lidmi není zatím tak známý, jako například pozorovatelna v Sulovských skalách. Mimochodem do Sulovských skal doporučuji zajet na výlet, až to bude samozřejmě možné, pozorovatelna se bude bohužel s koncem roku demontovat. Ale teď už zpět k Durchu. Ten se nachází kousek od Valašských Klobouků a dostanete se k němu ne jednou lesní cestou. My si však s bráchou vybrali tu nejméně turistickou a řekla bych, nejvíce náročnou. 

1F3BC1EF-B81C-404E-A336-337C2B261F81

Po hodině a čtyřiceti minutách dojíždíme do malé obce Študlov, projíždíme až na její konec, kde končí asfaltová cesta a je zde poslední, nově postavěný dřevěný srub. Pána na zahradě se ptám, zda na kraji cesty můžeme nechat zaparkované auto, ten neprotestuje. Z boxu v kufru vypouštím Swena a přicházím na první, docela podstatnou, zapomenutou věc. Vodítko Terezo, vodítko jsi zapomněla. To mi však náladu nekazí a my se tak vydáváme po zelené turistické stezce, která vede převážně lesem. Po asi dvaceti minutách vycházíme na louce u rozcestníku Požár, zde je skvělé místo třeba pro opečení špekáčků. Je zde ohniště a malé posezení. Odtud pokračujeme po zelené turistické stezce, která je opravdu pohodová, žádný kopec a občas báječné výhledy až na Slovensko. Sami jsme docela překvapeni, že cesta ubíhá tak rychle a my jsme na místě. Paprsky sluníčka si pohrávají se stíny v okně a docela jasná obloha nabízí výhledy na protější kopce. 

      188CC1F1-84D5-4B4B-9949-DDAD8B8B5825                       746629C5-A8D7-4ADC-8D62-654A696843C5

Toulavé nohy nás vedou ještě na nedalekou louku, kde stojí snad největší posed, jaký jsem kdy viděla. Připomíná mi chaloupku ježibaby z Mrazíka. Swen po loukách prohání motýly, brácha se loudá někde za mnou a já si užívám teplé paprsky slunce. Po zpáteční cestě se jdeme podívat ještě k přilehlým mysliveckým chatám, které jsou kousek pod vrcholem kopce Požár.  

Možná by těchto pár řádků mohlo posloužit i jako tip na víkendový výlet, co myslíte?Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení